Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Vážně nemáme na víc?

17. 11. 2018 6:00:17
Dnes uplyne 29 let od počátku Sametové revoluce, Přitom mám po probuzení pocit, jako bych se probudil jen v mírně upravené verzi roku 1989 před revolucí. Ve verzi jakéhosi „komunismu s lidskou tváří“.

Považte. Opět se řeší naše ovlivňování ze strany Ruska. Nejvyšším představitelem státu je bývalý reformní komunista. Premiérem je bývalý komunista a přinejmenším spolupracovník STB, tedy organizace, která před revolucí ničila život svým oponentům nebo je přinejmenším zatýkala a vyslýchala. Máme u moci vládu, která vládne s tichou podporou Komunistické strany. Jeden by si myslel, že stále ještě spím a sním, ale je to, bohužel, realita.

Média se v posledních dnech snaží pracovat s premiérovou účastí na kauze Čapí hnízdo a dokázat, že (se)lhal. Není mi to příliš příjemné, protože se do toho tahá rodina, nemocné děti a je to zbytečné, jelikož i bez celé kauzy je nad slunce jasnější, že se místo kroků vpřed náš stát ubírá směrem zpět do míst, odkud jsme se v roce 1989 se štěstím dostali.

Alarmující je fakt, že máme v čele státu demokraticky zvoleného člověka (což byli ovšem komunisté po roce 1946 taky), který si ohýbá ústavu dle svého aktuálního, mentálního rozpoložení. Dříve tedy z vlády odvolal pouze pana Sobotku a tvrdil, že vláda zůstává. Nyní neodvolá, „cinknutého“ premiéra, ba co víc, v případě jeho odvolání sněmovnou jej opět pověří sestavením vlády. Premiér samozřejmě nikdy sám od sebe neodstoupí. Bude vládnout, ať se nám to líbí nebo ne.

Máme zde tedy zcela zjevnou snahu o kumulaci moci v rukách několika málo jedinců, kteří hrají hru "já na bráchu, brácha na mě" a to je závažné a velmi nebezpečné. Při jakýchkoliv odkazech na špatnost takového počínání se totiž oba hlavní protagonisté, stejně jako jejich příznivci, zaklínají nepatrnou nadpoloviční většinou přízně voličů.

Ale o jaké nadpoloviční většině je zde řeč? Vláda je menšinová, jistou nadpoloviční většinu nemá. U moci ji drží holport s již zmíněnými komunisty, kteří od roku 1989 dělají vše proto, aby přežili porevoluční koma a je jen naší chybou, že se jim to daří. Dávno měli být jako strana zakázaní. Pokud nejsou k mání, pak se vláda opírá o ultrapopulisty ze Strany tzv. přímé demokracie, což v překladu znamená přímo se nechat voperovat jako gubernie zpět do sféry Ruska a o demokracii přijít.

Jistě, v případě volby hlavy státu se jednalo o nadpoloviční vítězství, ale troufám si napsat, že nikdo, alespoň minimálně políbený sportem, by si v případě vítězství něco málo nad 50% netroufal hlasitě vykřikovat cosi o jasném vítězství. Je to spíš tak, jako byste v hokeji hráli nerozhodně v normální hrací době a po prodloužení vyhráli na trestná střílení. Běžně se v takovém případě hovoří o trošce štěstí nebo větším nasazení. Podobné pokory se nám ovšem v politické realitě nedostává.

Celé mi to voní uzurpací moci za každou cenu. Moci, která nevede jen k maximalizaci zisků v rukou premiéra, jednoho z nejbohatších lidí v republice a jemu spřízněných duší. Ale k instalaci naší republiky zpět do zájmové sféry Ruska. Toho Ruska, ze kterého si nepamatuji, že by za posledních 29 let přišlo něco dobrého, s výjimkou ocenění našeho oblíbeného barda lesklou medailí. Jinak se Rusko prezentuje jen řinčením „plechových maringotek“ a válkami, z nichž obzvláště přepadení Gruzie před deseti lety v době trvání olympijských her v Pekingu, následné uchvácení Krymu a rozpoutání zbytečné války na Ukrajině patří k odporným zločinům.

Za to, kam jsme se za 29 let dostali, si můžeme sami. Pokud ani nyní v době oslav získání svobody neukážeme, ať již na demonstracích nebo osobními postoji a činy, že se současnou situací nesouhlasíme, jen těžko dokážeme do budoucna něco změnit. Přitom si myslím, že náš národ má na víc. Jak z hlediska směrování naší zahraniční politiky, tak z hlediska ústředních představitelů, kteří by nás měli vést a navenek reprezentovat. Zasloužili bychom si představitele, kteří by byli vzdělaní, ušlechtilí, s nadhledem a smyslem pro fair play. Což naši dva nejvyšší, současní představitelé jednoznačně nejsou.

Autor: Roman Potoczný | sobota 17.11.2018 6:00 | karma článku: 19.93 | přečteno: 530x

Další články blogera

Roman Potoczný

Soumrak sociální demokracie?

Nemyslel jsem si, že někdy napíšu podobný blog. ČSSD jsem nikdy nevolil a nejspíš nikdy volit nebudu. Přesto bych jim chtěl poradit, protože si myslím, že by strana měla zůstat v současné vládě a pracovat, ne páchat sebevraždu.

6.7.2019 v 23:15 | Karma článku: 36.68 | Přečteno: 5910 | Diskuse

Roman Potoczný

O prezidentovi psát nebudu

Dlouho jsem nepsal. Neměl jsem čas a chyběl mi elán. Ale nabral jsem sílu a jsem zpět. Zároveň se omlouvám všem, kteří mě postrádali, a pevně doufám, že teď budu psát mnohem více a s o to větší chutí.

17.10.2018 v 8:16 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 444 | Diskuse

Roman Potoczný

Ne, pane premiére!

KSČM není demokratickou stranou a fakt, že její členové byli zvoleni do parlamentu v demokratických volbách, na tom nic nemění. Strana nemůže mít v názvu „komunistická“ a zároveň být demokratickou.

14.7.2018 v 21:45 | Karma článku: 29.02 | Přečteno: 878 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jan Dvořák

Co zbylo z odkazu vítězství pracujících?

Pětadvacátého února má jmeniny Liliana. Na paní, slečny i holčičky tohoto hezkého květinového jména blízcí a přátelé jistě nezapomněli. Bývaly doby, kdy ono datum bylo připomínáno všem,horem dolem. Ne však ve spojitosti s Lianou.

25.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 236 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté pojmenovávali ulice po zločincích

Je to tak soudružko Konečná, nechápu, co komu vyčítáte, když sami jste jednali daleko hůř než současné pražské vedení. Boris Němcov není kontroverzní a nevadí, zato jména veřejných prostranství po masových vrazích jsou chucpe.

25.2.2020 v 18:44 | Karma článku: 30.47 | Přečteno: 820 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko redukuje počet lékařů

Přes obavy z koronaviru - Švýcarsko má právě nyní největší obavy z vývoje v Itálii - tato země vytrvale optimalizuje počet lékařů, bere to jako odpovědnost vůči daňovým poplatníkům a pojištěncům.

25.2.2020 v 18:26 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jiří Turner

Trikoloravirus

Mizerné volební preference Trikolory pro mě nejsou překvapivé. Smysl této strany chápu pouze jako vyjádření touhy po politické kariéře, která je obecnou příčinou roztříštěnosti politického spektra, což vnímám jako jasné negativum.

25.2.2020 v 17:11 | Karma článku: 32.97 | Přečteno: 4492 | Diskuse
VIP
Počet článků 295 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3480


Na blogu působím déle, než deset let. Píšu převážně o filmu, o hudbě, knihách, kulturních a společenských akcích, výjimečně o politice. Je fajn, že lze zatím svobodně vyjadřovat vlastní názor. Zatím ...
Bloguji, tedy jsem!

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....