Roman Potoczný

„Neklid“ prezidenta o klid nepřipraví

30. 10. 2016 7:30:10
Vyznamenávání u příležitosti státního svátku České republiky jsem sledoval ze dvou důvodů. Z důvodu úcty ke státnímu svátku a z důvodu prezidentova projevu, který jsem očekával. Prezident Miloš Zeman v projevu rozhodně nezklamal.

Úvodem nelze, než objektivně poznamenat, že nejvyšší státní vyznamenání padla do správných rukou. Všichni vyznamenaní, u nichž zaznělo, že vyznamenání získali díky bojové činnosti, jej dostali naprostým právem. V těchto případech nebylo pochyb o oprávněnosti vyznamenání. Na druhou stranu upřímně pochybuji, že si vyznamenání zasloužili pánové Kačer, Jakubisko, natož pak Daniel Hůlka. Daniel Hůlka se ničím nezasloužil o českou státnost, ale pomáhal Miloši Zemanovi na hrad a prezident již poněkolikáté potvrdil, že na své věrné nezapomíná.

Samotný projev, který předcházel předávání vyznamenání, byl skvělý. Ačkoliv prezident Zeman prošel sálem těžkou chůzí, za pultem pookřál a pronesl vskutku dokonalý projev. Projev zasvěcený českým tradicím, u nějž se muselo dmout pýchou každé vlastenecké srdce. Pozorný posluchač ovšem nemohl přeslechnout jedovaté ostny, které v projevu zazněly.

Prezident nemohl opomenout upozornit na fakt, že stejně jako vyznamenaní podnikatelé, existuje i „šmejd“, Jidáš mezi podnikateli, ač dovedně nejmenovaný, který přivedl na buben společnost s dvanácti tisíci zaměstnanci. Co naplat, že společnost OKD vykročila ke svému současnému osudu již v momentě, kdy v ní stát v minulosti „záhadným“ způsobem ztratil majoritu a ani Miloš Zeman jako bývalý premiér vlády s tím posléze nic neudělal.

Rovněž musel zaznít postesk nad současnými platy, protože bylo třeba zaútočit na nejnižší pudy a zakořenit závist. Jak je možné, že v naší nejúspěšnější firmě je průměrný plat stejný, jako minimální plat třeba v Německu? Je třeba „západ“ za jeho blahobyt nenávidět. Volič už nebude hledat souvislosti a ptát se, kdo může za to, že jsou u nás platy tak nízké. Prezident Zeman za to určitě nemůže, ale například premiér Zeman k růstu platů v minulosti přispěl spíš negativně. To on začal z naší země dělat montovnu a rozprodává „rodinné stříbro“ dodnes, třeba Číňanům.

Rovněž musela ukápnout jedovatá slina směrem k EU. Byl tu sen a dnes je zde byrokratická chiméra. Chiméra, kterou prezident Miloš Zeman oslavil tím, že její standartu vztyčil, na rozdíl od bývalého prezidenta Klause, na hradě. Je třeba v lidech posílit socialistického ducha. Vždyť i v době socialismu na něj lidé nadávali, aniž by si uvědomovali, že jsou jeho součástí. Laciné a podbízivé útočení na EU se stalo součástí prezidentova žargonu a ani při této příležitosti si jej neodpustil, ačkoliv na druhou stranu odměnil člověka, který EU budoval. Poněkud schizofrenní, ovšem současnému prezidentovi vlastní.

Vždyť je to jen omylný člověk. Stejně jako prezident Masaryk. Jeho jméno sice v projevu několikrát pochvalně zaznělo, ovšem jen z toho důvodu, abychom se nakonec dozvěděli, že se mýlil stran Církve bratrské. Koho zajímá Církev bratrská? Ovšem volič si od pátku pamatuje, že se prezident Masaryk mýlil. A stejně tak si spojí, že se může mýlit i prezident Zeman. Třeba v případě novináře Peroutky. Miloš Zeman dobře ví, že se mýlí, ale nikdy to nepřizná, stejně jako si neuvědomí, že srovnávat se s prezidentem Masarykem je víc, než troufalé.

Prezident Miloš Zeman předvedl v pátek vynikající herecký výkon. Jeho projev byl výborně propracovaný a cíleně zaměřený na to, aby převážně nadchl a podprahově zasel jed a rozdělil společnost. S klidem a převahou, kterou nyní Miloš Zeman má, jako prezident, nad svými oponenty. Nad všemi, kterým se nelíbí, že se chová jako proruský agent, nemá glanc a je hulvát.

Představa, že by jej z tohoto klidu mohl vytrhnout jakýsi „neklid“, který deklarovaly na Staroměstském náměstí některé osobnosti naší kultury, je značně naivní. Stejně naivní jako představa, že by jej mohl v prezidentském klání porazit Michal Horáček. Na to je prezident Zeman příliš schopný manipulátor davů a nic na tom nemění, že jej občas sklátí viróza, jelikož jeho mozek zatím, jak ukázal páteční projev, funguje velmi dobře.

Moje hodnocení projevu: 90%

Autor: Roman Potoczný | karma: 31.61 | přečteno: 1481 ×
Poslední články autora