Revenant: Zmrtvýchvstání Oscara pro DiCapria

Ještě nedávno platilo, že Leonardo DiCaprio nemá nárok na Oscara i kdyby hrál sebelíp. Důvodem bylo zaškatulkování do kategorie „chlapce od vedle s dětskou tváří a milým úsměvem“.

„Leo“ měl od počátku slušně našlápnutou kariéru. Za roli ve filmu „Co žere Gilberta Grapea“ dostal první nominaci na Oscara, kterou neproměnil. Následovaly chlapecké role ve filmech „Rychlejší než smrt“, „Romeo a Julie“ nebo „Úplné zatmění“, které zpečetila hlavní role v „Titanicu“, „filmu filmů“, jehož kvality byly a dodnes jsou zlehčovány kvůli hlavní romantické zápletce. „Titanic“ překazil DiCapriovi na dlouhou dobu možnost být brán seriózně v očích akademiků, ačkoliv dle mého názoru podal právě v „Titanicu“ jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Nikdo nikdy věrohodněji a živočišněji nezahrál mladého floutka, který zažije velkou šanci a životní lásku.

Jeho mladistvý vzhled jej předurčil do dalších, „kostýmních“ rolí ve filmech „Pláž“ a „Muž se železnou maskou“, ve kterých nechávali hrát převážně jeho tělo a obličej. DiCaprio včas pochopil, že tudy cesta nepovede a od té doby předváděl jeden přesvědčivější výkon za druhým. Role ve filmech slovutných režisérů („Chyť mě, když to dokážeš“Spielberg, „Krvavý diamant“Zwick, „Labyrint lží“Scott, „Počátek“Nolan, „Django“ - Tarantino) mu přinášely věhlas nejtalentovanějšího herce své generace. Oscarovým se zdálo být spojení s režisérem Martinem Scorsesem ve filmech „Letec“, „Skrytá identita“ a „Prokletý ostrov“, ovšem ani za roli „Vlka z Wall Street“, kde se snad nejvíce vymanil z chlapecké kategorie, Oscara loni nedostal. Dostal jej Mathew McConaughey, který kvůli roli výrazně zhubnul a poslal svůj dřívější fešáčký vzhled do propadliště filmových dějin.

Zřejmě tehdy to DiCapriovi docvaklo. Prohra DiCapria inspirovala přijmout jedinečnou výzvu. Zásadně změnil svůj vzhled. Celý rok chodil na veřejnosti vousatý jako vágus. V novém filmu „Revenant Zmrtvýchvstání“ si vůbec není podobný. Divný přízvuk, žádný úsměv a obrovské, herecké nasazení. Ovšem brutální nasazení se mu zřejmě vyplatí. Pokud DiCaprio nedostane Oscara za tento film, zřejmě jej nedostane nikdy.

„Revenant Zmrtvýchvstání“ je nejsyrovější film, jaký jsem kdy viděl. Akční scény jsou natočené nesmírně věrohodně. Úvodní scéna boje s Indiány, DiCapriův boj s medvědicí nebo jeho pozdější cesta za pomstou, budou jednou patřit do pokladnice světového filmu. Pravdou je, že příběh zrady a pomsty už jsme viděli tisíckrát a chabý scénář k němu příliš nepřidává. Ovšem vše ostatní je fascinující a je škoda, že se diskuse kolem tohoto filmu stáčejí jen na jediné téma. Zdali Leonardo DiCaprio letos dostane Oscara.

Přitom se domnívám, že film zatočí americkým akademikům hlavy podstatně více. Režisér Alejandro G. Inárritu, který má celý film na svědomí, dostal loni Oscara za film „Birdman“. Pokud by jej letos dostal za film „The Revenant“, pak by se zřejmě stal historicky první režisérem, jenž by tuto cenu dostal dvakrát bezprostředně za sebou. Kameraman Emmanuel Lubezki, který film opatřil nevídaným vizuálem, plným dlouhých pohledů na zasněženou krajinu i dokonale ostrých detailů, dostal Oscara dokonce v obou předchozích letech za filmy „Gravitace“ a „Birdman“. Nevěřím, že by jej někdo letos mohl překonat. Richardsonova kamera v „Osmi hrozných“ je podobná, ovšem neutváří příběh do té míry, jako v případě Lubezkého a snad jedině Roger Deakins v „Sicariovi“ podává alespoň vzdáleně srovnatelný výkon.

„Revenant Zmrtvýchvstání“ dává v žánru westernů zapomenout na „Tanec s vlky“, stejně jako na „Nesmiřitelné“. Je naturalističtější, reálnější a ještě věrohodnější. Ve filmu se toho moc nenamluví, ale kamera a skvělé herecké výkony posouvají žánr westernu do zcela nové dimenze. I bez 3D, které je dle mého názoru přeceňované. I bez magických brýlí, ve kterých bychom se mohli stát součástí příběhu. Zde jsme se jí stali. DiCaprio v roli Hugh Glasse, stejně jako jeho sok Tom Hardy v roli Johna Fitzgeralda, excelují. Natáčení muselo neskutečně bolet. Tom Hardy má za sebou skvělý rok a je horkým želízkem v ohni na Oscara za vedlejší roli. Myslím, že otázkou není, zdali film uspěje při předávání Oscarů, ale kolik z celkem dvanácti nominací nakonec promění?

Moje hodnocení: 90%

Autor: Roman Potoczný | neděle 17.1.2016 8:01 | karma článku: 25,15 | přečteno: 445x
  • Další články autora

Roman Potoczný

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

4.8.2021 v 6:00 | Karma: 35,39

Roman Potoczný

Já jsem Prymula, kdo je víc?

27.10.2020 v 13:00 | Karma: 41,32

Roman Potoczný

Koronavirové paradoxy

1.9.2020 v 8:55 | Karma: 23,09

Roman Potoczný

Soumrak sociální demokracie?

6.7.2019 v 23:15 | Karma: 36,76