Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše, co jste chtěli vědět o filmu, ale báli jste se zeptat

27. 11. 2011 20:10:07
"Slavná světová filmová klasika", tak se zcela neokázale a skromně jmenuje nová kniha kolegy blogera a především filmového znalce a fandy, Ondřeje Slaniny. Kniha, kterou považuji za jednu z nejlepších encyklopedií filmu, jakou jsem kdy četl ...

Mé první setkání s Ondrou Slaninou proběhlo zde, na stránkách blogu idnes.cz. Když jsem četl jeho blogy, zaměřené na důkladný popis konkrétních filmových děl, poklesla mi čelist, tiše jsem "smekl" a řekl jsem si "tohle je dokonalé". Neokázalé, přesné a zatraceně zajímavě napsané.

To jsem ještě netušil dvě věci. Jednak, že naše první osobní setkání na srazu blogerů přibližně před rokem bude příjemné, protože si zaníceně popovídáme o filmu a položíme základy budoucí, tedy současné drobné spolupráci a především, že některé z blogů jsou základem většího projektu, jehož výsledek, ve formě knihy "Slavná světová filmová klasika", právě držím v ruce.

Napsat encyklopedii čehokoliv je nesmírně obtížné, jelikož to vyžaduje nejen značné znalosti z popisované oblasti, ale rovněž nadhled vyzdvihnout to podstatné, co se v dané oblasti událo. Aby si to Ondra ještě ztížil, v knize popisovaných filmů není ani osmdesátdevět, ani stodvacettři, ale rovných sto.

Název knihy tak decentně zakrývá, že se jedná v podstatě o TOP 100 filmů, které hýbaly dějinami filmu a je to jeho plus i mínus. Plus, protože "TOP listy" čehokoliv jsou poněkud zrádné a mínus, protože ten Ondrův představuje, jak bych si "TOP 100" slavných filmů sám představoval a tudíž se do názvu knihy klidně mohl dostat.

Každý, ze sta popsaných filmů, obsahuje základní data filmu, tedy český i původní název, jeho režiséra, scénáristu, knižní předlohu, kameramana, střihače, autora hudby, herce v hlavních rolích a přehled nejdůležitějších ocenění. Samotný text je pak zaměřen na vlastní genezi filmu, v jaké době a v jakých podmínkách film vznikal, souvislosti s dalšími tvůrčími počiny autorů, herců, či producentů a význam filmu pro světovou kinematografii.

Čtenář se tak dozví například, že "producentem filmu Zvětšenina byl Carlo Ponti" a "Vetřelec (1979) vešel do kin s poutavou distribuční kampaní a stal se z něho zasloužený fenomén, při jehož sledování lidé v sále doslova vřískali hrůzou", stejně jako, že "při natáčení Sedmi samurajů Kurosawa poprvé ve své kariéře natáčel na více kamer".

Jako většinu encyklopedií lze knihu číst po částech, buď si vybrat pouze filmy, které čtenáře zajímají nebo postupně procházet jeden film za druhým, jelikož každý film je samostatnou kapitolou. Co film, to několik hustě psaných stránek, obsahujících vše podstatné. Na druhou stranu kniha je ovšem tak čtivě napsaná, že bych se nedivil, kdyby ji mnoho čtenářů přečetlo jedním dechem.

A jaké filmy Ondra do své knihy shromáždil? Lhal bych, kdybych tvrdil, že shromáždil všechny filmy, které bych v takovém výběru rád viděl, ovšem není to tím, že by zvolil špatně. Každý ze sta v knize popsaných filmů má v kinematografii své pevné místo jako jistý milník a žádný bych z tohoto výběru neodstranil.

Sice zamrzí, že zde hudební filmy zastupují "West Side Story" a "Chicago" a chybí můj oblíbený "Cotton Club", ale fakt je, že "Chicago" uspělo u kritiků lépe a Richard Gere zde zúročil svůj hudební talent, který prezentoval již v "Cotton Clubu". Stejně tak zamrzí, že mezi westerny chybí film "Nesmiřitelní", který reinkarnoval v posledních letech žánr westernu a obecně zde chybí jakýkoliv film režírovaný skvělým Clintem Eastwoodem. Do třetice je škoda, že zde není žádný film s mým nejoblíbenějším hercem Paulem Newmanem, přinejmenším třeba "Podraz", "Butch Cassidy a Sundance Kid" nebo "Kočka na rozpálené plechové střeše".

Ovšem jak už jsem napsal, není to tím, že by v knize uvedené filmy měly na historii filmu menší vliv, ale tím, že pokud by Ondra skutečně chtěl vyjmenovat všechny zásadní filmy historie, nebylo by jich sto, ale spíš dvakrát tolik. O to víc obdivuji nadhled, se kterým k výběru přistoupil.

Knihu "Slavná světová filmová klasika" doporučuji všem fanouškům kinematografie, všem těm, kteří mají rádi encyklopedie a přehledy a v konečném důsledku všem čtenárům literatury faktu, protože tahle kniha je nesmírně poutavě napsaná a věřím, že přitáhne k filmu, jako k nejzajímavějšímu kulturnímu médiu současnosti, další a další fanoušky.

Autor: Roman Potoczný | neděle 27.11.2011 20:10 | karma článku: 16.85 | přečteno: 1557x


Další články blogera

Roman Potoczný

Žumpa podle Jaromíra Soukupa

Ego Jaromíra Soukupa, majitele a moderátora TV Barrandov, narostlo tak obřích rozměrů, že přidal další pořad nazvaný Týden podle Jaromíra Soukupa. Vznikla tak bizarní show, která nemá s komentováním týdne nic společného.

9.5.2018 v 20:30 | Karma článku: 42.73 | Přečteno: 6887 | Diskuse

Roman Potoczný

Avengers: Nekonečná Infinity War

Nové pokračování Avengers dokazuje, že je americká kinematografie schopná zrealizovat naprosto cokoliv. Obsadit kvantum slavných herců, spojit dějově nespojitelné a předvést strhující akci v naprosto imaginárním světě.

5.5.2018 v 22:25 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 283 | Diskuse

Roman Potoczný

Miloš Forman, Amadeus světového filmu

Navždy odešel geniální filmař, jenž se pyšnil, jako jeden z mála, ziskem dvou zlatých Oscarů. Režisér, který natočil ty nejkrásnější filmy o svobodě, jaké kdy spatřily plátna kinosálů a jež z něj učinily nesmrtelného.

14.4.2018 v 23:43 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 302 | Diskuse

Roman Potoczný

Ready Player One: Hra začíná ... a baví

Jsem rád, že mohu pokračovat s recenzemi filmů po delší pauze právě tímto zajímavým dílem. Steven Spielberg v sobě oživil srdce malého kluka a nabízí dokonalou podívanou pro všechny, kdo mají stejně hravé srdce, jako on.

7.4.2018 v 23:08 | Karma článku: 9.63 | Přečteno: 219 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Pavel Hewlit

Úžasňákovi 2 – a pak ta jednička ztraceného života

Nostalgie. Jiným slovem začít nemůžu. Sice oficiální premiéra dvojky je určená na srpen, ale kdo chce, může dneska dobu předběhnout. A v naší zemi to bohužel není zvláštní problém. Tady se předbíhá běžně.

23.6.2018 v 17:39 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 97 | Diskuse

Karel Sýkora

Within Temptation - Shot In The Dark

Within Temptation je nizozemská symphonicmetalová skupina. Typická metalová instrumentace je zde doplněna o jemnější mezzosopránový zpěv zpěvačky Sharon den Adel.

23.6.2018 v 16:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Pavel Liprt

Jak jsme neobjevili Atlantidu

Tak jsem se moc těšil, až ji spatřím, ale nakonec setkání s Atlantidou bylo pro mě vyloženě zklamáním. Nemyslím samozřejmě tu bájnou zemi, ale muzikál se stejným jménem.

23.6.2018 v 13:24 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 113 | Diskuse

Karel Sýkora

Moudrý citát o Rusech

Prof. Richard Edgar Pipes byl americký historik, specializující se na ruské dějiny a poradce prezidenta USA Ronalda Reagana.

23.6.2018 v 11:53 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 530 |

Andrea Novotná

Černá labuť v nás

Možná jste ten film s Natalií Portman také viděli. Herečka za věrohodné ztvárnění hlavní role dostala Oscara...

23.6.2018 v 9:43 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 171 | Diskuse
VIP
Počet článků 291 Celková karma 23.52 Průměrná čtenost 3482


Na blogu působím desátý rok. Píšu převážně o filmu, o hudbě, knihách, kulturních a společenských akcích, výjimečně o politice. Je fajn, že lze zatím svobodně vyjadřovat vlastní názor. Zatím ...
Bloguji, tedy jsem!

Najdete na iDNES.cz