Vše, co jste chtěli vědět o filmu, ale báli jste se zeptat

27. 11. 2011 20:10:07
"Slavná světová filmová klasika", tak se zcela neokázale a skromně jmenuje nová kniha kolegy blogera a především filmového znalce a fandy, Ondřeje Slaniny. Kniha, kterou považuji za jednu z nejlepších encyklopedií filmu, jakou jsem kdy četl ...

Mé první setkání s Ondrou Slaninou proběhlo zde, na stránkách blogu idnes.cz. Když jsem četl jeho blogy, zaměřené na důkladný popis konkrétních filmových děl, poklesla mi čelist, tiše jsem "smekl" a řekl jsem si "tohle je dokonalé". Neokázalé, přesné a zatraceně zajímavě napsané.

To jsem ještě netušil dvě věci. Jednak, že naše první osobní setkání na srazu blogerů přibližně před rokem bude příjemné, protože si zaníceně popovídáme o filmu a položíme základy budoucí, tedy současné drobné spolupráci a především, že některé z blogů jsou základem většího projektu, jehož výsledek, ve formě knihy "Slavná světová filmová klasika", právě držím v ruce.

Napsat encyklopedii čehokoliv je nesmírně obtížné, jelikož to vyžaduje nejen značné znalosti z popisované oblasti, ale rovněž nadhled vyzdvihnout to podstatné, co se v dané oblasti událo. Aby si to Ondra ještě ztížil, v knize popisovaných filmů není ani osmdesátdevět, ani stodvacettři, ale rovných sto.

Název knihy tak decentně zakrývá, že se jedná v podstatě o TOP 100 filmů, které hýbaly dějinami filmu a je to jeho plus i mínus. Plus, protože "TOP listy" čehokoliv jsou poněkud zrádné a mínus, protože ten Ondrův představuje, jak bych si "TOP 100" slavných filmů sám představoval a tudíž se do názvu knihy klidně mohl dostat.

Každý, ze sta popsaných filmů, obsahuje základní data filmu, tedy český i původní název, jeho režiséra, scénáristu, knižní předlohu, kameramana, střihače, autora hudby, herce v hlavních rolích a přehled nejdůležitějších ocenění. Samotný text je pak zaměřen na vlastní genezi filmu, v jaké době a v jakých podmínkách film vznikal, souvislosti s dalšími tvůrčími počiny autorů, herců, či producentů a význam filmu pro světovou kinematografii.

Čtenář se tak dozví například, že "producentem filmu Zvětšenina byl Carlo Ponti" a "Vetřelec (1979) vešel do kin s poutavou distribuční kampaní a stal se z něho zasloužený fenomén, při jehož sledování lidé v sále doslova vřískali hrůzou", stejně jako, že "při natáčení Sedmi samurajů Kurosawa poprvé ve své kariéře natáčel na více kamer".

Jako většinu encyklopedií lze knihu číst po částech, buď si vybrat pouze filmy, které čtenáře zajímají nebo postupně procházet jeden film za druhým, jelikož každý film je samostatnou kapitolou. Co film, to několik hustě psaných stránek, obsahujících vše podstatné. Na druhou stranu kniha je ovšem tak čtivě napsaná, že bych se nedivil, kdyby ji mnoho čtenářů přečetlo jedním dechem.

A jaké filmy Ondra do své knihy shromáždil? Lhal bych, kdybych tvrdil, že shromáždil všechny filmy, které bych v takovém výběru rád viděl, ovšem není to tím, že by zvolil špatně. Každý ze sta v knize popsaných filmů má v kinematografii své pevné místo jako jistý milník a žádný bych z tohoto výběru neodstranil.

Sice zamrzí, že zde hudební filmy zastupují "West Side Story" a "Chicago" a chybí můj oblíbený "Cotton Club", ale fakt je, že "Chicago" uspělo u kritiků lépe a Richard Gere zde zúročil svůj hudební talent, který prezentoval již v "Cotton Clubu". Stejně tak zamrzí, že mezi westerny chybí film "Nesmiřitelní", který reinkarnoval v posledních letech žánr westernu a obecně zde chybí jakýkoliv film režírovaný skvělým Clintem Eastwoodem. Do třetice je škoda, že zde není žádný film s mým nejoblíbenějším hercem Paulem Newmanem, přinejmenším třeba "Podraz", "Butch Cassidy a Sundance Kid" nebo "Kočka na rozpálené plechové střeše".

Ovšem jak už jsem napsal, není to tím, že by v knize uvedené filmy měly na historii filmu menší vliv, ale tím, že pokud by Ondra skutečně chtěl vyjmenovat všechny zásadní filmy historie, nebylo by jich sto, ale spíš dvakrát tolik. O to víc obdivuji nadhled, se kterým k výběru přistoupil.

Knihu "Slavná světová filmová klasika" doporučuji všem fanouškům kinematografie, všem těm, kteří mají rádi encyklopedie a přehledy a v konečném důsledku všem čtenárům literatury faktu, protože tahle kniha je nesmírně poutavě napsaná a věřím, že přitáhne k filmu, jako k nejzajímavějšímu kulturnímu médiu současnosti, další a další fanoušky.

Autor: Roman Potoczný | neděle 27.11.2011 20:10 | karma článku: 16.85 | přečteno: 1576x

Další články blogera

Roman Potoczný

O prezidentovi psát nebudu

Dlouho jsem nepsal. Neměl jsem čas a chyběl mi elán. Ale nabral jsem sílu a jsem zpět. Zároveň se omlouvám všem, kteří mě postrádali, a pevně doufám, že teď budu psát mnohem více a s o to větší chutí.

17.10.2018 v 8:16 | Karma článku: 16.65 | Přečteno: 411 | Diskuse

Roman Potoczný

Ne, pane premiére!

KSČM není demokratickou stranou a fakt, že její členové byli zvoleni do parlamentu v demokratických volbách, na tom nic nemění. Strana nemůže mít v názvu „komunistická“ a zároveň být demokratickou.

14.7.2018 v 21:45 | Karma článku: 28.63 | Přečteno: 842 | Diskuse

Roman Potoczný

Žumpa podle Jaromíra Soukupa

Ego Jaromíra Soukupa, majitele a moderátora TV Barrandov, narostlo tak obřích rozměrů, že přidal další pořad nazvaný Týden podle Jaromíra Soukupa. Vznikla tak bizarní show, která nemá s komentováním týdne nic společného.

9.5.2018 v 20:30 | Karma článku: 42.99 | Přečteno: 7152 | Diskuse

Roman Potoczný

Avengers: Nekonečná Infinity War

Nové pokračování Avengers dokazuje, že je americká kinematografie schopná zrealizovat naprosto cokoliv. Obsadit kvantum slavných herců, spojit dějově nespojitelné a předvést strhující akci v naprosto imaginárním světě.

5.5.2018 v 22:25 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 331 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Starozákonní etika

Etika (z řeckého ethos – mrav), nebo též teorie morálky je filozofickou disciplínou, která se zabývá zkoumáním mravní dimenze skutečnosti. Etika zkoumá morálku nebo morálně relevantní jednání a jeho normy.

15.11.2018 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 |

Karel Sýkora

Pomáhejte spolu s námi – Člověk v tísni

Člověk v tísni je česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace. Je to obecně prospěšná společnost, ředitelem je Šimon Pánek. Svou činnost začínala v roce 1992 pod názvem Nadace Lidových novin.

15.11.2018 v 7:30 | Karma článku: 6.78 | Přečteno: 329 |

Karel Sýkora

Ladislav Tichý – Kde je, smrti, tvé vítězství?

Apoštol Pavel se takto provokativně poražené smrti ptá, kde je ta její zbraň, kterou ohrožovala lidi? Vítězství Ježíše nad smrtí skrze Jeho vzkříšení věnuje Pavel 15. kapitolu 1. Listu Korintským.

14.11.2018 v 20:01 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 |

Kateřina Dušková

Animální poezie XII: Krása nesmírná

Odpoutejte se od každodenní reality a vydejte se do magického světa poezie. Básnířka Kateřina Anima Dušková (30) představuje svou tvorbu, která je naplněna životem ve všech svých rozmanitých podobách.

14.11.2018 v 18:30 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 202 |

Marek Trizuljak

Stalingradská Madona a její autor, Kurt Reuber

Na Štědrý večer roku 1942 nakreslil v zákopech u Stalingradu německý lékař Kurt Ruber kusem uhlíku na zadní stranu ruské mapy obraz Madony. Symbol naděje a touhy po záchraně života.

14.11.2018 v 15:39 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 608 | Diskuse
VIP
Počet článků 293 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3474


Na blogu působím desátý rok. Píšu převážně o filmu, o hudbě, knihách, kulturních a společenských akcích, výjimečně o politice. Je fajn, že lze zatím svobodně vyjadřovat vlastní názor. Zatím ...
Bloguji, tedy jsem!

Najdete na iDNES.cz