Roman Potoczný

Gangster Squad aneb šest statečných loví mafiány

3. 02. 2013 7:32:00
V kinematografii rapidně ubývá témat. Proto si bude třeba zvyknout, že uvidíme již viděné, případně přetavené do nového hávu. Film „Gangster Squad“ je přesně ten případ. Přesto je zajímavý a máte-li rádi gangsterky, neměl by ujít vaší pozornosti.

Scénář Willa Bealla, na základě knihy Paula Liebermana nás zavádí do poválečného Los Angeles, ve kterém se, zatímco vojáci bojovali na světových bojištích, opět rozjely nelegální herny, bordely, sázení a legální podniky, sloužící k zábavě policajtů, soudců, zločinců a praní špinavých peněz. Hlavou zločinu je obávaný Mickey Cohen (Sean Penn), boxer, který nedostatek inteligence a fakt, že mu ubývají síly, dohání nevybíravým a brutálním vyřizováním účtů se svými mafiánskými konkurenty.

Gangster1.jpg

Když se mu rozhodne jít po krku šestice udatných, neúplatných policajtů, vedených seržantem Johnem O’Marou (Josh Brolin), jemuž v krvi koluje irská krev a začíná mu chybět válečné běsnění, je zaděláno na kliše, které z filmu voní na sto honů a ubírá mu na hodnocení dobrých dvacet procent. Příčinou je předvídatelný scénář, který je napsán přesně podle šablony klasických amerických westernů a fakt, že společný počin hlavních hrdinů, je možné hodnotit v obležení ostatních, zkorumpovaných policajtů, jako čistokrevnou sebevraždu.

Gangster2.jpg

Udatnost a neúplatnost mužů, na straně zákona, je až směšná. Všichni chtějí „světlou“ budoucnost pro další generace a „čistou“ Ameriku. Zlo Mickeyho Cohena je temné, jako neosvětlené noční ulice a jediné, co občas rozčeří stojaté vody příběhu, je způsob, jakým si vyřizuje účty se svými konkurenty. Scény bitek, šarvátek i likvidace nepřátel jsou maximálně naturalistické.

Gangster3.jpg

Byla by to celkem nuda, protože ani režie začínajícího Rubena Fleischera není nikterak invenční a film v podstatě kombinuje motivy „Sedmi statečných“, případně „Neúplatných“, doplněný o zběsilost a pohnutky „Hanebných panchartů“, až po atmosféru „Cotton Clubu“ a závěr jako z „Nelítostného souboje“. Tím ovšem výčet negativ končí a dostavují se i velmi podstatná pozitiva.

Gangster4.jpg

Za kameru se postavil zkušený a Oscarem ověnčený Dion Beebe („Collateral“, „Miami Vice“, „Chicago“), díky němuž je film skvěle nasnímán, s velkými detaily soubojů a dialogů, až po příjemně neokázalé záběry akcí. Steve Jablonsky, podepsaný pod trilogií „Transformers“, diktuje filmu svou hudbou zběsilé tempo, takže dvě hodinky utečou, jak voda. Hlavním protagonistům zdatně sekunduje především Ryan Gosling v roli seržanta Jerryho Wooterse, který zdatně zvládá pohyb na obou stranách zákona, včetně vztahu s Cohenovou milenkou Grace Faradayovou (Emma Stone). Ani u menších rolí nenechal Fleischer nic náhodě a tak se ve filmu zaskví Giovanni Ribisi v roli nadaného technika Conwaye Keelera, Michael Peňa jako důstojník Navidad Ramirez stejně jako stárnoucí, ale stále charismatický Nick Nolte v roli policejního bosse Parkera.

Gangster5.jpg

V předoscarové atmosféře plné velkolepých nebo intelektuálně laděných filmů, je „Gangster Squad“ skvělou oddechovkou. Přestože je plný klišé a pod rouškou „skutečného příběhu“ si na noir gangsterku víc hraje, než jí ve skutečnosti je, na takové filmy se zkrátka vždy dobře dívá. Konec filmu pohladí po duši a jeho průběh, díky hereckému umění všech protagonistů a především démonického Seana Penna, který hraje mafiánského bosse, jako by se jím narodil, rozhodně neurazí.

Moje hodnocení: 60%

Autor: Roman Potoczný | karma: 9.71 | přečteno: 510 ×
Poslední články autora